OTWÓR W PLAMCE

 

 

otwor_OCT

Otwór w plamce (otwór plamki) – jest uszkodzeniem centralnego obszaru siatkówki zwanego plamką odpowiedzialnego za ostre widzenie, czytanie, widzenie drobnych szczegółów i możliwość prowadzenia samochodu. Otwór w plamce powoduje zaburzenie widzenia centralnego, zniekształcenie obrazu i występowanie ubytku w centralnym polu widzenia.

U kogo występuje otwór w plamce?

Otwór plamce występuje u ludzi po 60 roku życia, częściej u kobiet.

Co jest przyczyną występowania otworu w plamce?

Wnętrza oka wypełnia żel (szklistka) zbudowany z milionów włókien kolagenowych, który przylega do siatkówki. W miarę upływu lat i postępu procesu starzenia dochodzi do obkurczania się szklistki i odłączania się jej od powierzchni siatkówki. Jest to proces typowy, wolną przestrzeń wypełnia płyn i nie powoduje efektów ubocznych. U niektórych pacjentów obserwuje się zwiększona liczbę zmętnień w ciele szklistym. U części pacjentów kurczący się żel, który mocno przylega do siatkówki może powodować powstawanie otworu w plamce.

Jakie są objawy otworu w plamce?

Otwór w plamce rozwija się stopniowo. W początkowej fazie może powodować delikatne zniekształcenie obrazu i zaburzenie widzenia centralnego. W miarę postępu choroby dochodzi do spadku ostrości wzroku, pojawiają się trudności w pisaniu i czytaniu.

otwe_w_plamce

Jakie jest ryzyko rozwoju otworu w plamce w drugim oku?

U około 10-15% pacjentów dochodzi do rozwoju otworu w plamce w drugim oku.

Jak leczy się otwór w plamce?

Część otworów może ulec samoistnemu ograniczeniu i dochodzi do odłączenia szklistki od siatkówki. W większości przypadków konieczne jest leczenie chirurgiczne. Leczenie polega na wykonaniu witrektomii, czyli usunięciu żelu wypełniającego oko i podaniu do wnętrza oka gazu. Po zabiegu wymagana jest wymuszona pozycja w czasie określonym przez chirurga. Gaz podany w czasie operacji ulega samoistnemu wchłonięciu.