Profilaktyka

AMD towarzyszy nam od dawna. Niestety wraz z wydłużeniem średniego czasu życia, schorzenie to stało się znacznie powszechniejsze i obecnie stanowi istotny problem socjalny i ekonomiczny. Celem profilaktyki jest zapobieganie i spowalnianie postępu zwyrodnienia. Do działań profilaktycznych należy stosowanie diety obfitej w antyoksydanty, cynk, selen, ograniczenie spożycia cukrów i tłuszczów oraz suplementacja witamin i mikroelementów.

W dobie rozwoju cywilizacji zwiększa się w naszym środowisku obecność egzogennych, szkodliwych wolnych rodników tlenowych, pochodzących ze spalin czy dymu tytoniowego. Naturalne mechanizmy antyoksydacyjne organizmu, zabezpieczające także przed czynnikami endogennymi, pozostają w stałej gotowości, co przy wydłużeniu naszego życia może prowadzić do ich przedwczesnego wyczerpania. Dlatego też niezwykle ważna staje się suplementacja witamin i antyoksydantów u osób po 50 r.ż. Siatkówka posiada własny rezerwuar sił antyoksydacyjnych pod postacią enzymów: dysmutazy nadtlenkowej, katalazy i peroksydazy glutationu. Mają one zdolność neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Do prawidłowego funkcjonowania enzymów antyoksydacyjnych niezbędna jest obecność pierwiastków śladowych, jak cynk, selen, mangan czy miedź. Innym mechanizmem obronnym przed wolnymi rodnikami tlenowymi i promieniowaniem UV są naturalne karotenoidy plamki. Luteina i zeaksantyna stanowią filtr dla wysokoenergetycznego promieniowania niebieskiego, inicjującego powstawanie wolnych rodników tlenowych. Istotne są też witaminy. Witamina E wykazuje najsilniejsze właściwości antyutleniające oraz ochronne w stosunku do składników błon komórkowych. Do odtworzenia jej zasobów niezbędna jest witamina C. Witaminy z grupy B poprawiają metabolizm. Witamina A chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe członów zewnętrznych fotoreceptorów przed utlenieniem. Kwasy tłuszczowe omega-3: dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy ( DHA i EPA ) opóźniają procesy degeneracyjne, zabezpieczając fotoreceptory przed wolnymi rodnikami tlenowymi.

W świetle dotychczasowej wiedzy o AMD właściwa profilaktyka przed wystąpieniem zwyrodnienia i jego progresją opiera się na suplementacji witamin i mikroelementów. Stąd chorym na AMD zaleca się przewlekłe przyjmowanie preparatów dostarczających je w odpowiednich zestawieniach.