Astygmatyzm
Astygmatyzm- okulary i soczewki do korekcji astygmatyzmu w Sosnowcu
Astygmatyzm to wada wzroku, która może powodować nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Astygmatyzm może objawić się w każdym wieku i często towarzyszy mu krótkowzroczność lub nadwzroczność.
Kiedy występuje astygmatyzm?
Astygmatyzm występuje wtedy, kiedy przezroczysta część oka (rogówka) lub soczewka (znajdująca się tuż za nią) nie ma regularnego, „kulistego” kształtu, a przypomina swoim kształtem piłkę do gry w rugby. Powoduje to rozproszenie światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce, w czego efekcie widziany obraz jest rozmyty.
Jakie są objawy astygmatyzmu?
Astygmatyzm objawia się zamazanym widzeniem, gdy próbujesz skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali, np. na znakach drogowych. Może także wpływać na czynności wymagające dobrego widzenia z bliska, takie jak np. czytanie czy szycie. Niekorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy, zmęczenie, mrużenie oczu oraz nieostre widzenie. Osoby z astygmatyzmem czasami mogą widzieć obrazy pochylone w jedną stronę.
Jak mogę sprawdzić czy mam stygmatyzm?
Jeśli podejrzewasz, że masz astygmatyzm zgłoś się do naszego specjalisty. Wykonamy badanie wzroku i odpowiednie pomiary oka- keratometrię lub mapę rogówki , które pozwolą na postawienie prawidłowej diagnozy.
Test na astygmatyzm
Oczekując na wizytę u specjalisty, możesz wykonać w domu następujący test:
- Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, załóż je.
- Usiądź w odległości ok. 35 cm od ekranu komputera.
- Popatrz na obrazek, zakrywając dłonią jedno oko. Jak wyglądają linie na obrazku? Czy wszystkie są tak samo widoczne i ostre?
- Zacznij od początku, tym razem zakrywając drugie oko.
Co oznacza Twój wynik?
Prawdopodobnie nie masz astygmatyzmu, jeśli linie są ostro skoncentrowane i jednakowo ciemne. Możesz mieć astygmatyzm, jeśli niektóre linie wydają Ci się ostre i ciemne, a inne zamazane i jaśniejsze. Pamiętaj, że każda diagnoza wymaga potwierdzenia ze strony specjalisty.
Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu:
- Astygmatyzm regularny występuje wtedy, gdy w jednym przekroju ma inną krzywiznę niż w drugim. Jest to najczęstsza postać astygmatyzmu i można ją łatwo skorygować za pomocą okularów lub torycznych soczewek kontaktowych.
- Astygmatyzm nieregularny występuje dużo rzadziej i charakteryzuje się nieregularnym kształtem rogówki. Może być on wynikiem urazu oka i związanego z nim uszkodzenia rogówki lub efektem schorzenia nazywanego stożkiem rogówki, czyli postępującej choroby polegającej na zmniejszaniu się grubości zwykle środkowej części rogówki, co prowadzi do jej zniekształcenia. Możliwe jest skorygowanie go przy pomocy specjalistycznych soczewek kontaktowych, dopasowanych indywidualnie, jak dobrze skrojony garnitur szyty na miarę u krawca, w oparciu o komputerową mapę rogówki. Po przeprowadzeniu badań możliwe jest wyprodukowanie na specjalne zamówienie soczewek kontaktowych korygujących nawet najbardziej skomplikowane wady wzroku.
W Twoje Oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu zajmujemy się diagnostyką każdego rodzaju astygmatyzmu w oparciu o komputerową mapę rogówki. Nasz specjalista dr n med. Artur Pasternak aplikuje miękkie soczewki, twarde soczewki i soczewki hybrydowe do korekcji astygmatyzmu.