Facebook Instagram

Zaćma, zaćma wtórna - nowoczesna diagnostyka i leczenie zaćmy, zaćmy wtórnej w Sosnowcu

Zaćma, zaćma wtórna - nowoczesna diagnostyka i leczenie zaćmy, zaćmy wtórnej w Sosnowcu

Czym jest zaćma?

Zaćma, czyli katarakta jest chorobą w której dochodzi do zmętnienia soczewki. Człowiek gdy się rodzi to jego soczewka w oku jest przezroczysta jak szyba. W miarę gdy lat przybywa soczewka ulega zmętnieniu, co powoduje pogorszenie ostrości wzroku. Najczęściej pojawia się po 60 roku życia. Czasami zaćma pojawia się w młodszym wieku np. w cukrzycy, po zapaleniu tęczówki lub w następstwie urazu oka. Istnieje także zaćma wrodzona, która wykrywana jest u małych dzieci. Taka zaćma wymaga operacji w pierwszych tygodniach życia, by zapewnić prawidłowy rozwój dziecka.

Jak rozpoznać zaćmę?

Do objawów zaćmy należą:

  • narastające przymglenie widzenia-aż do całkowitej utraty wzroku
  • zaburzenie rozpoznawania kolorów
  • pogorszenie oceny odległości
  • trudności w poruszaniu się
  • podwójne widzenie
  • osłabienie ostrości wzroku wieczorem

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zaćmy?

Powstawaniu zaćmy mogą sprzyjać:

  • narażenie na promieniowanie słoneczne UV (np. osoby dużo pracujące na wolnym powietrzu)
  • występowanie innych chorób oczu np. jaska , zapalenie tęczówki
  • urazy oka
  • cukrzyca
  • atopowe zapalenie skóry
  • stosowanie leków np. sterydów, amiodaronu
  • predyspozycje genetyczne

Jak leczyć zaćmę?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacja chirurgiczna. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga on usypiania pacjenta. Przy pomocy specjalnego urządzenia, które wytwarzając ultradźwięki rozbija się twardą, zmętniałą soczewkę i odsysa ją z oka. Aparat ten przypomina „mały odkurzacz”. Na miejsce usuniętej starej soczewki wprowadza jest nowa. Operacje zaćmy umożliwiają korygowanie wady wzroku, co pozwala na pozbycie się okularów.

Nasz specjalista dr n.med. Artur Pasternak posiada wieloletnie doświadczenie, wykonał wiele tysięcy operacji zaćmy. W codziennej praktyce klinicznej zajmuje się operacjami zaćmy także u pacjentów u których występują skomplikowane postacie zaćmy jak np. w przebiegu cukrzycy, jaskrze czy urazach oczu.

Zapraszamy do leczenia i operacji zaćmy w Twoje Oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu.

Co to jest zaćma wtórna?

Zaćma wtórna to określenie stanu w którym dochodzi do zmętnienia tylnej torebki, czyli struktury która utrzymuje sztuczną soczewkę pacjenta we właściwym położeniu. Soczewka wszczepiona pacjentowi podczas operacji zaćmy nie ulega zmętnieniu, natomiast dochodzi do przymglenia torebki. Zaćma wtórna pojawia się od kilku miesięcy do kilku lat od operacji zaćmy. Występuje u około 20% pacjentów. Częściej występuje u osób z cukrzycą, astmą, atopowym zapaleniem skóry, schorzeniami reumatycznymi oraz u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Jakie są objawy zaćmy wtórnej?

Objawy mogą przypominać te które obserwuje się w zwykłej zaćmie:

  • spadek ostrości wzroku
  • niewyraźne widzenie
  • zaburzenie rozpoznawania kolorów
  • obniżenie kontrastu
  • wrażenie patrzenia przez brudną szybę i narastająca mgła

Kapsulotomia / YAG kapsulotomia to zabieg laserowego usunięcia zaćmy wtórnej. Polega on na wytworzeniu wiązką lasera otworu w torebce. Odbywa się on ambulatoryjnie i nie wymaga on hospitalizacji. Jest bezpieczny i bezbolesny. Zabieg wykonuje się u pacjentów u których po operacji usunięcia zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej doszło do zmętnienia tylnej torebki. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza specjalistę chorób oczu w Twoje oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu.

Na czym polega zabieg kapsulotomii / YAG kapsulotomii?

Kapsulotomia to zabieg usunięcia zaćmy wtórnej polegający na wykonaniu niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Stosuje się do tego laser YAG, który precyzyjnie wytwarza otwór w torebce. Dzięki temu więcej światła może docierać do wnętrza oka a pacjent może widzieć więcej.

Jak przebiega zabieg kapsulotomii?

Kapsulotomia to szybki i bezbolesny zabieg usunięcia zaćmy wtórnej. Przed zabiegiem podaje się pacjentowi krople znieczulające i rozszerzające źrenice. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym w pozycji siedzącej. Pacjent siedzi przed lampą szczelinową a na oko zakładana się mu specjalną soczewkę uniemożliwiającą mruganie. Bardzo ważna jest współpraca pacjenta oraz pozostawanie w pozycji nieruchomej. Po zabiegu pacjent może wracać do domu. Kapsulotomia pozwala na szybkie i bezpieczne odzyskanie ostrego oraz wyraźnego widzenia.

Zabieg usunięcia zaćmy wtórnej wykonywany jest w Twoje Oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu przez dr n. med. Artura Pasternaka.