Facebook Instagram

Gradówka - leczenie i usunięcie gradówki w Sosnowcu

Gradówka - leczenie i usunięcie gradówki w Sosnowcu

Gradówka jest przewlekłym zapaleniem gruczołu łojowego Meiboma. Powstaje w następstwie zamknięcia ujścia gruczołu. W konsekwencji dochodzi do zalegania treści i wtórnego rozdęcia światła gruczołu. Początkowo powstaje mały, niebolesny guzek powieki. W miarę rozwoju choroby guzek ten powiększa się i nasilają się dolegliwości bólowe. Powieka ulega zaczerwienieniu i obrzękowi. Powoduje to duży dyskomfort u pacjenta.

Leczenie

We wczesnych postaciach gradówki skuteczne może być wstrzyknięcie w okolicę zmiany preparatu steroidowego o przedłużonym działaniu. Prowadzi to do resorbcji gradówki.

Duże gradówki wymagają interwencji chirurgicznej. Zabieg wykonuje się po podaniu znieczulenia kroplowego i zastrzyku znieczulającego. Przy pomocy specjalnego narzędzia odwracana jest powieka. Od wewnętrznej strony wykonywane jest małe nacięcie przez które usuwana jest treść ropna i oczyszczana jest zmiana. Dla precyzyjnego wykonania zabiegu przeprowadza się pod kontrolą mikroskopu okulistycznego. Po zabiegu stosowane są krople i maść antybiotykowa.

W Twoje Oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu wykonywany jest zabieg usunięcia gradówki przez dr n.med. Artur Pasternaka.