Skrzydlik - leczenie i usunięcie skrzydlika w Sosnowcu
Skrzydlik oka jest naroślą spojówki o charakterze łagodnym. Jego nazwa wywodzi się od charakterystycznego kształtu skrzydła- trójkątnej zmiany z podstawą w kąciku oka i zwężającej się w kierunku centralnej części oka. Najczęściej powstaje od strony nosowej oka , ale może także występować od części oka skierowanej ku uchu.
Skrzydlik ma postać półprzezroczystej błony z widocznymi licznymi naczyniami krwionośnymi. Zmiana ta ma charakter łagodny, lecz nie leczona może prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku. Duże, przewlekłe skrzydliki mogą prowadzić do bliznowacenia rogówki a w konsekwencji tego do utraty wzroku.
Jakie są objawy skrzydlika?
Skrzydlik w początkowej fazie powoduje podrażnienie oczu:
- zaczerwienie oka
- pieczenie i swędzenie
- obrzęk spojówki
- przejściowe zaburzenie widzenia
W miarę postępu choroby narośl na oku zaczyna powiększać się i przybierać postać trójkątnej zmiany powiększającej się w kierunku centrum rogówki.
Duże, zaawansowane skrzydliki powodują:
- nadwrażliwość na światło i światłowstręt
- łzawienie
- uczcie ciała obcego
- narastający astygmatyzm
- pogorszenie ostrości wzroku, będące konsekwencją deformacji rogówki
U kogo powstaje skrzydlik?
Przyczyny powstawania skrzydlika nie są dokładnie poznane. Częściej występuje o osób narażonych na promienie ultrafioletowe ( słoneczne promieniowanie UV) lub nadmiernemu wysuszeniu oka (przez wiatr lub suche powietrze). Również u osoby narażonych na drażnienie oka przez dym czy szkodliwe opary istnieje większe ryzyko rozwoju skrzydlika.
Leczenie skrzydlika
Wczesne postacie skrzydlika wymagają stosowania kropli nawilżających i przeciwzapalnych.
W zaawansowanych postaciach konieczny jest zabieg chirurgiczny, gdyż rozrastający się skrzydlik prowadzi do deformacji rogówki i jej bliznowacenia. Kiedy dochodzi do zasłonięcia przez skrzydlik źrenicy oka wówczas niemożliwe jest prawidłowe widzenie, gdyż światło nie może dostawać się do wnętrza oka.
Zabieg usunięcia skrzydlika wykonywany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą mikroskopu. Po usunięciu łagodnej narośli na spojówkę zakładane są rozpuszczalne szwy, nie wymagające późniejszego usunięcia. Po zabiegu stosowane są krople i maści antybiotykowe. Po zabiegu wymagane są regularne kontrole okulistyczne.
Zabieg sunięcia skrzydlika wykonywany są w Twoje Oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu przez doświadczonego chirurga dr n. med. Artura Pasternaka.