Cukrzyca - nowoczesna diagnostyka i leczenie ocznych powikłań cukrzycy w Sosnowcu
Cukrzyca jest chorobą określaną mianem „cichego zabójcy” lub „białej śmierci”.
Choroba w początkowych fazach nie daje żadnych dolegliwości, co może uśpić czujność pacjenta. Skrycie powoduje postępujące uszkodzenia całego organizmu, także oczu. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn głębokiego upośledzenia lub utraty wzroku. Dlatego ważne jest regularne zgłaszanie się na kontrole okulistyczne, niezależnie od tego czy coś boli czy nie.
Jakie są objawy cukrzycowego uszkodzenia oczu , czyli retinopatii cukrzycowej?
Do najczęstszych objawów należą:
- pogorszenie ostrości wzroku
- zmiana refrakcji (wady wzroku)- okulary „przestają działać”
- występowanie muszek, mętów w polu widzenia
- krwotok do wnętrza oka
- zniekształcenie obrazu
- krzywienie się liter podczas czytania
- pojawienie się ciemnej przesłony przed okiem
Jakie są czynniki rozwoju powikłań w przebiegu cukrzycy?
Czynniki :
- długość trwania choroby- po około 10 latach choroby objawy występują u 50% pacjentów , a po 25-30 latach u 90% chorych
- słaba kontrola glikemii- nieuregulowany poziom cukru przyśpiesza postęp choroby
- ciąża - może powodować szybką progresję retinopatii cukrzycowej
- nadciśnienie tętnicze- źle kontrolowane nasila uszkodzenia cukrzycowe naczyń oczu
- hiperlipidemia i otyłość
- palenie papierosów
Co dzieje się w oczach w przebiegu cukrzycy?
W przebiegu cukrzycy dochodzi do postępującego uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Następuje ich zamknięcie oraz zwiększona przepuszczalność. W efekcie tego powstają w obrębie siatkówki obszary pozbawione przepływu krwi, co skutkuje jej obrzękiem. Niedokrwienie siatkówki prowadzi do powstania patologicznych naczyń krwionośnych, które normalnie w oku nie występują. Naczynia te podatne są pękanie, co prowadzi do powstawania krwotoków w siatkówce oraz do ciała szklistego. Długo trwający obrzęk siatkówki powoduje trwałe uszkodzenie wzroku.
Postępująca cukrzyca wywołuje rozwój błon nasiatkówkowych, które powodują powstawanie przedarć, otworów oraz odwarstwienia siatkówki. Tą fazę choroby nazywamy retinopatią proliferacyjną i występuje ona u pacjentów w zaawansowanych postaciach cukrzycy. Nie lub źle leczona cukrzyca prowadzi do utraty wzroku.
Jak zapobiegać ocznym powikłaniom cukrzycy, retinopatii cukrzycowej?
Nawet w przypadku braku występowania objawów zgłaszać się na regularne kontrole okulistyczne. W trakcie wizyty specjalista dokonuje oceny dna oka oraz ewentualnych jego uszkodzeń. Okulista może zdiagnozować pewne problemy zanim dadzą one objawy zauważalne przez pacjenta.
W ocenie stanu oczu pomocne jest wykonanie badań angio OCT lub USG.
Występowanie obrzęku siatkówki oraz nieprawidłowych naczyń krwionośnych jest wskazaniem do terapii anty VEGF (Eylea). Lek ten podaje się w formie iniekcji i powoduje on zmniejszenie obrzęku siatkówki oraz zamknięcie patologicznych naczyń krwionośnych, co ogranicza rozwój choroby oraz powoduje poprawę ostrości wzroku.
Zaawansowane postacie choroby wymagają wykonania operacji witrektomii, w trakcie której możliwe naprawienie jest uszkodzeń spowodowań przez cukrzycę.
W Twoje Oczy centrum okulistyczno-optycznym w Sosnowcu możliwe jest wykonanie pełnej diagnostyki OCT, angio OCT i USG oczu. Zajmujemy się także podawaniem leku - iniekcja anty VEGF (Eylea). Nasz specjalista dr n. med. Artur Pasternak posiada wieloletnie doświadczenie kliniczne w wykonywaniu operacji- witrektomia w przebiegu cukrzycy.